Balkan food

riba u rerni

20. februar 2021.

РИБА У РЕРНИ

Риба која се пече у рерни се у грчкој кухињи дели на две врсте: велике рибе којима је потребно дуже печење у рерни и остале врсте ситније рибе које су и мање захтевне.

За све врсте рибе међутим важи правило да се не сече / пресеца пре него што је готова (сем сечења на велике комаде ПРЕ стављања у рерну) јер ће се у  противном сасушити. Састојци који се користе да се риба напуни (када се пече цела у комаду), добије на укусу и мирису и остане сочна су: першун, целер, мирођија, дивља мирођија, оригано, црни и бели лук, лимун, маслиново уље. Риба се пуни у зависности од врсте и од укуса домаћице.

Служи се са бареним или запеченим поврћем као што су тиквице исечене на коцке или дебеле лиске, шаргарепа сечена дужински на дебеле лиске, и наравно кромпир. Кромпир је најукуснији када се прелије лимуном и маслиновим уљем уз додавање оригана и соли и бибера по укусу.

Риба се најчешће пече на 200 оС.

У зависности од величине и дебљине рибе, за веће рибе тежине око 1 кг, време печења је око 35 мин уз додавање 7 минута за сваких ½ кг рибе.

За рибу која је мање величине, пљосната је или дугуљаста, рачунајте 30 минута за сваки килограм и додатних 5 минута за сваких ½ кг рибе више.

Риба се пече или на науљеном плеху или на папиру за печење. Најједноставнији рецепт за рибу у рерни и најсигурнији начин да никад не загори је пећи рибу на добро науљеном плеху на који смо поређали колутове лимуна а на њих филете или целу рибу. Саму рибу такође прекрити колутовима лимуна, попрскати маслиновим уљем, зачинити по жељи ориганом и пећи откривену или прекрити алуминијумском фолијом.

Риба се пажљиво вади из рерне да се не распадне и сервира на овални тањир (у зависности од врсте и величине).

Рибље месо је мање калорично, изузетно је богато беланчевинама, садржи веома мало угљених хидрата и масти а лакше се вари због мањег садржаја колагена. Риба садржи и триетиламин, посебан ензим који јој даје специфичан мирис и подстиче лучење желудачних сокова. Такође, представља значајан извор витамина А, Д и Е, богата је витаминима Б групе а садржи још и фосфор, селен, калцијум, гвожђе и натријум. Риба је богата и омега-3 киселинама које спадају у незасићене масне киселине и људско тело не може да их произведе већ их добија само из хране. Доказано је да редовно уношење омега-3 киселина превентивно делује на појаву многих болести.

You Might Also Like