LIfestyle, Некатегоризовано

Šta je ADHD?

19. januar 2024.

ADHD je neurobiološki poremećaj koji može značajno uticati na svakodnevni život deteta. Postoje tri osnovna tipa ADHD-a:

    Nemogućnost održavanja pažnje (ADHD sa dominacijom nepažnje): deca s ovim tipom ADHD-a često su neorganizovana, sklona gubitku stvari, teže se fokusiraju na zadatke i teško im je da održe pažnju.

    Hiperaktivnost i impulsivnost (ADHD sa dominacijom hiperaktivnosti/impulsivnosti): ova deca su često nemirna, imaju teškoće sa sedenjem mirno, često progovaraju pre nego što razmisle i teško čekaju svoj red.

    Mešoviti tip ADHD-a: ovaj tip uključuje kombinaciju simptoma nepažnje, hiperaktivnosti i impulsivnosti.

Check24

Saveti za roditelje

    Obrazovanje: edukujte se o ADHD-u i njegovim simptomima. Razumevanje poremećaja pomaže roditeljima da bolje podrže svoje dete.

    Strukturisano okruženje: stvaranje strukturisanog okruženja može pomoći deci s ADHD-om. Uvedite rutinu i jasna pravila kako bi im olakšali snalaženje.

    Jasne granice i nagrade: postavite jasne granice ali istovremeno koristite pozitivne nagrade kako biste ohrabrivali željeno ponašanje (pozitivne nagrade nisu slatkiši već može biti i lepa reč, pohvala, neka zanimljiva aktivnost, šetnja, poseta muzeju i sl.).

    Podrška u školi: razgovarajte sa nastavnicima o potrebama svog deteta. Individualni obrazovni planovi (IEP) mogu pružiti dodatnu podršku u školi.

Terapijske mogućnosti

    Psihosocijalna terapija: ova vrsta terapije fokusira se na razvoj veština upravljanja ponašanjem, socijalnim veštinama i emocionalnom regulacijom.

    Farmakoterapija: u nekim slučajevima, lekovi kao što su stimulansi (npr. metilfenidat) mogu se koristiti kako bi se smanjili simptomi ADHD-a (ili čak i u potpunosti zalečili). Odluka o korišćenju lekova treba biti donesena uz konsultaciju s lekarom.

    Porodična terapija: ova vrsta terapije može pomoći celoj porodici u prilagođavanju na izazove koje ADHD može doneti.

Roditelji dece s ADHD-om igraju ključnu ulogu u podršci svom detetu. Edukacija, struktura, jasna komunikacija i stručna podrška mogu značajno poboljšati kvalitet života deteta s ADHD-om. Važno je raditi sa stručnjacima kako bi se pronašao individualizovan pristup koji odgovara potrebama svakog deteta.

Check24

You Might Also Like