LIfestyle, Некатегоризовано

Agresivno ponašanje kod dece

19. januar 2024.

Agresivno ponašanje kod dece može se manifestovati na različite načine uključujući fizičku agresiju (udaranje, guranje) i verbalnu agresiju (vikanje, psovanje, ucenjivanje, vređanje). Ovo ponašanje može biti izazvano različitim faktorima uključujući stres, frustraciju, nedostatak veština komunikacije ili emocionalne regulacije. U težim slučajevima agresivno ponašanje je izazvano određenim oštećenjima mozga – što genetskim što nastalim kasnije u toku života.

holidayhome

Suočavanje sa izlivima besa

    Ostanite smireni: prvi korak je ostati smiren. Ako roditelji reaguju impulsivno ili besno, to može dodatno pogoršati situaciju.

    Postavljanje granica: jasne granice pomažu deci da shvate šta je prihvatljivo ponašanje (a šta ne). Postavite jasna pravila i objasnite posledice neprimerenog ponašanja.

    Komunikacija: razgovarajte s detetom o njegovim osećajima i pokušajte razumeti uzrok besa. Pomažite im da emocije izraze rečima a ne agresivnim ponašanjem.

    Naučite ih veštinama rešavanja problema: deci treba pomoći da razvijaju veštine rešavanja problema kako bi bolje upravljali svojim emocijama.

Check24

Verbalno i fizičko agresivno ponašanje

    Verbalna agresija: uključuje vikanje, psovanje, pretnje ucene, ili uvrede. Roditelji treba da postave granice u vezi s ovakvim ponašanjem i istovremeno pokažu kako adekvatno izražavati svoje misli i osećanja.

    Fizička agresija: uključuje fizičko nasilje prema drugima ili uništavanje stvari. Važno je detetu objasniti da fizička agresija nije prihvatljiva, da agresivna osoba često snosi posledice ali i da postoje alternative za izražavanje ljutnje ili frustracije.

Check24

Saveti za roditelje

    Razumevanje uzroka: pokušajte razumeti šta je pokretač agresivnog ponašanja. Razgovarajte sa detetom i pružite mu podršku.

    Modeliranje ponašanja: deca uče posmatranjem roditelja. Pokažite im na primeru kako se ispravno reaguje na stres ili konflikt – na način koji nije agresivan.

    Podrška stručnjaka: ako agresivno ponašanje postane ozbiljan problem, potražite pomoć stručnjaka poput psihologa ili terapeuta, koji mogu pružiti dodatnu podršku i savete.

    Nagrađivanje pozitivnog ponašanja: pohvalite i nagrađujte dete kada pokazuje pozitivno ponašanje. Ovo može motivisati dete da razvija bolje strategije suočavanja sa stresom.

Suočavanje s agresivnim ponašanjem zahteva strpljenje, doslednost i ljubav ali na prvom mestu doslednost! Nek vaši koraci budu kontinuirani a reakcije uvek iste (a ne ,,ponekad dozvoljeno a nekad ne,, ili, nekad dete snosi posledice a nekad dobija nagradu bez obzira što mu ponašanje nije bilo na mestu). Takođe, važno je stvoriti jedno bezbedno i podržavajuće okruženje u kojem deca mogu razvijati emocionalnu inteligenciju i veštine komunikacije. U prevodu: dete mora da se oseća sigurno, bezbedno i da dobro poznaje ,,pravila igre,, – jer roditelji ostaju dosledni u svom ponašanju.

You Might Also Like