Dragi roditelji,
razumemo da se suočavate sa izazovima kada su u pitanju loše ocene i nedostatak interesovanja za učenje. Pogotovo ako je dete još uz to i nemirno i ne može da se disciplinuje ni na času ni kod kuće. Ovo su zajednički problemi koje mnogi roditelji doživljavaju. Evo nekoliko saveta kako da podržite i motivišete svoju decu:
Razgovarajte s decom otvoreno i saosećajno
pristupite deci bez osude i saslušajte njihova osećanja i misli. Pokušajte saznati šta ih muči i da li postoje specifični razlozi za loše ocene ili nedisciplinovanost.
Imajte realna očekivanja
Definišite realna očekivanja u skladu sa sposobnostima vaše dece. Postavljanje nerealnih ciljeva može izazvati osećaj nemoći i smanjiti motivaciju. U prevodu: ako ne ide, ne ide. Ne vredi da dete pritiskate, ucenjujete, da mu pretite ili da vičete na njega. Svako ima svoj put u životu i škola ne ide svima.
Ohrabrujte pozitivno ponašanje
Fokusirajte se na pozitivne aspekte i nagrađujte dobro ponašanje. Podsticanje dece kroz pozitivno ojačavanje može povećati njihovu motivaciju.
Pomozite im da pronađu svoj put
Razgovarajte s decom o njihovim interesovanjima i željama. Pronalaženje veze između gradiva i onoga što ih zaista zanima može povećati motivaciju za učenje. Sećam se jednog učenika koji je žarko želeo da postane vozač tramvaja… Nažalost, roditelji su se oštro protivili tom ,,banalnom,, zanimanju. Posle velikih sukoba, dugih razgovora i savetovanja sa školskim psihologom, socijalnom radnicom i svim pedagozima, dete je ipak uspelo da istera svoje i da upiše školu za profesionalne vozače. Očekujem da ga jednog dana vidim za volanom tramvaja kako radosno pritiska ono veselo zvonce – na radost svih pedagoga a i putnika.
Postavite jasna pravila i granice
Utvrdite jasna pravila i granice u vezi s ponašanjem i učenjem kod kuće. Deca često reaguju pozitivno kada imaju strukturu i jasno definisane norme.
Saradnja sa nastavnicima
Održavajte redovnu komunikaciju sa nastavnicima kako biste bolje razumeli izazove s kojima se dete suočava u školi. Rad zajedno sa nastavnim osobljem, uvažavanje njihovih saveta i stručnog mišljenja može dosta pomoći u odabiru budućeg zanimanja. Nemojte ignorisati njihovo mišljenje o detetovim afinitetima, talentima, predmetima koji su mu preteški i o onima koje lako uči.
Podstičite samostalnost
Pomažite deci da razviju samostalnost u učenju ali i u odabiru svojih budućih ciljeva. Razdvojte vaše želje, neostvarene snove, planove za budućnost ali i radno iskustvo od ciljeva vašeg deteta. Veliki broj roditelja ne želi da dete krene njihovim stopama jer je posao koji rade isuviše ,,težak,,. Ili pak žele da dete odabere istu profesiju jer ga tako mogu ,,pogurati,, u karijeri. Nek dete samo razvija svoje planove – što će mu biti i dobra vežba da nauči da preuzima odgovornost za svoje odluke.
Ponudite podršku i resurse
Pružite deci resurse i podršku koja im je potrebna za učenje. Ponekad, dodatna podrška kod kuće može značajno poboljšati razumevanje gradiva.
Budite uzor
Budite uzor svojoj deci. Nek vide na primeru šta je prava vrednost učenja i disciplinovanog rada. Da ponovimo: deca rado oponašaju roditelje jer su im oni uzor.
Radite zajedno na rešenjima
Inkluzivno uključite decu u proces rešavanja problema. Razgovarajte s njima o mogućim rešenjima i zajedno postavljajte ciljeve.
Važno je imati strpljenja i kontinuirano raditi na izgradnji pozitivnog odnosa s decom. Podsticanje njihove motivacije i interesovanja za učenje zahteva vreme i posvećenost. Radom zajedno, možete stvoriti podržavajuće okruženje koje će doprineti njihovom uspehu u školi i izvan nje.