Business coaching, LIfestyle

Šta raditi na internetu (a da nije skrolovanje)

10. april 2021.

Internet nam je prešao u naviku; i to je činjenica. Prosečan čovek je danas čak i do 5 sati dnevno ‚‚umrežen‚‚. Mesečno, to predstavlja 150 sati a godišnje 1800; u prevodu: 75 dana godišnje (ili 2,5 meseca). Do kraja života, ta brojka preračunata u godine iznosi oko 6 godina života; našeg života. Ovaj vremenski period varira od države do države, nije za sve nacije isti, neki koriste internet ‚‚pametno‚‚ dok neki jednostavno ‚‚skroluju‚‚ i gledaju slike, čitajući najčešće tračeve. Nek je ova brojka u vašem slučaju čak i prepolovljena – dolazimo do vremenskog perioda od 3 godine – 3 godine provedene na internetu.

Kada bi nas neko upitao kako želimo da bolje iskoristimo te 3 godine (ili čak 6), šta bismo odgovorili? Neki, u tom vremenskom periodu, završe fakultet, višu školu, seminare, steknu nekoliko godina radnog iskustva, bave se uzgrednim delatnostima i dodatno zarade…

Ali, pođimo od pretpostavke da želimo da ostanemo na tom istom internetu; koje su nam opcije a da ta aktivnost bude korisna i kreativna?

1. ‚‚Nemate vremena‚‚ za čitanje knjiga… I nikako da se nakanite da pročitate sve one bestselere koji već dugo čekaju na listi… Na Youtube kanalu postoji veliki broj audio knjiga (na svim jezicima). Odaberite knjigu koja vam se dopada, udobno se smestite u fotelju (ili slušajte u krevetu, pred spavanje), stavite naravno slušalice da ne uznemiravate ukućane – i vaše omiljeno štivo će za vas čitati najčešće prijatan ženski glas. Ova metoda ima i jedan bonus: audio knjige se najčešće ne prekidaju reklamama.

2. Nikako da upišete kurs stranog jezika / da usavršite svoj engleski ili neki drugi jezik? Bezbroj besplatnih aplikacija nudi interaktivno učenje jezika (pitanja, odgovori, besplatni testovi, snimljeni razgovori izvornih govornika, komunikacija sa ostalim polaznicima (čak i u inostranstvu), mogućnost razgovora ‚‚uživo‚‚).

3. Teško vam je da se opustite posle posla? Za opuštanje vam čak ni aplikacija nije potrebna. Sve što vam treba jeste mobilni i slušalice: odaberite na Youtube kanalu muziku koju želite a takođe i ‚‚prateće‚‚ šumove (šum mora, kiše, snežne oluje, pucketanje vatre itd.). Nemojte se iznenaditi ako u roku od nekoliko minuta zaspite.

4. Rado meditirate? Veliki broj video klipova nudi upravo vođenu meditaciju. Jedna od najpopularnijih je sigurno Reiki metoda i za mnoštvo tehnika ne morate čak ni biti inicirani u Reiki. Dovoljno je da odslušate video klip.

5. Odmarate se uz slikanje i kreativni rad (sa decom, sa ukućanima)? Na raspolaganju vam je veliki broj besplatnih Mandala a takođe i materijala koji možete odštampati a zatim slikati ili praviti ukrasne figure, dekorativne elemente (za praznike, rođendane i sl.). Radi se o takozvanim DIY projektima i naći ćete ih pod tim nazivom.  

6. Želite da naučite nešto novo? Teme na koje stručnjaci daju odgovore u svojim intervjuima su razne – zdravlje, duhovnost, biznis, ekonomija… Poznate i uspešne ličnosti rado gostuju ne samo na televiziji (snimljene emisije) već i na Youtube kanalima i Live podkastima.    

7. Razmišljate o pokretanju sopstvenog biznisa? Sem biznis ideje, sigurno će vam koristiti i zvanične informacije sa sajtova Privredne komore, Udruženja privrednika, Ministarstva privrede, Poreske uprave a takođe, možete naći i veliki broj besplatnih pravnih saveta.

8. Oduvek ste želeli da imate hobi ali ne znate za koji da se odlučite? Na internetu možete besplatno naučiti da slikate, heklate, pletete, pravite nakit, ukrašavate staklo, izrađujete predmete od gline…

9. Želite da pretvorite hobi u posao ali ne znate kako? Učlanite se u udruženje koje se tom delatnošću bavi (sigurno imaju svoju grupu na internetu – i to najčešće više njih). Ne ustručavajte se da postavite direktna pitanja članovima; zatražite da vas upute – sa kojim se problemima lično suočavaju, koje su poteškoće koje branša nosi sa sobom, koji su proizvodi ‚‚u trendu‚‚, šta najbolje ‚‚ide‚‚ i šta (i da li) je isplativno.

10. Naučite da kuvate – ili pronađite nove recepte koji će doprineti vašem i zdravlju vaše porodice. Veliki broj recepata je potpuno besplatan a takođe možete pratiti i video klipove na tu temu gde je ceo proces pripremanja detaljno snimljen. Sem recepata, nutricionisti rado dele savete ili čak i programe zdrave ishrane koje možete primeniti.

11. Nedostaju vam kulturni sadržaji? Preko interneta možete otići u virtuelni obilazak muzeja, odgledati film ili čak i odslušati koncert uživo.

12. I poslednje, ali i te kako važno: sredite napokon svoje mejlove, izbrišite one koji vam nisu potrebni (reklame, spam itd.); ispišite se sa E-mail liste kompanija koje vam nisu interesantne (a stalno vam šalju ponude); izbrišite fotografije, stare poruke i sve nepotrebno što opterećuje kompjuter; preuzmite neku korisnu aplikaciju za bolju organizaciju vremena, za planiranje obroka, za praćenje troškova (ili jednostavno otvorite fajl u programu Excell); odgledajte video kako da sami popravite nešto u kući; pročitajte tekst ili odgledajte video o uređenju životnog prostora (i kako se napokon rešiti nepotrebnih stvari); sve ono što vam zauzima mesto i ne koristite više možete pokloniti ili dati u dobrotvorne svrhe (veliki broj grupa na internetu se bavi upravo humanitarnim radom); ulepšajte nekom dan, obradujte nekog kome je pomoć potrebna, učinite dobro delo.

You Might Also Like