Business coaching

kako upropastiti sopstveni biznis

14. mart 2021.

– u 20 koraka –

1. Trošite: trošite nekontrolisano, pratite sve modne trendove, ulažite u firmiranu garderobu, skupe akt tašne, nove mobilne, gadžete, aumobile i u sve što nam nameću kao šik i „must have„.

2. „Umrežavajte se„: ne propuštajte nijednu priliku za „socijalizaciju„ i druženje jer kao pravi privrednik, morate imati svoje mesto u društvu… To znači kafenisanje  samo u „fancy„ kafićima, kupovina kafe usput (koju ponosno nosimo u ruci i tako šetamo kroz grad – a koja inače, na godišnjem nivou, košta nekoliko hiljada evra…), ručkovi u najboljim restoranima, noćni izlasci, čašćavanje društva i muzike…

3. Dajte sebi oduška: bez obzira da li se radi o piću, noćnom životu, promiskuitetu… Izbacite energiju, opustite se, pa, kad stignete kući ujutru, sigurno će i produktivnost biti na odgovarajućem nivou a i moći ćete da analogno odgovorite profesionalnim zahtevima. U punoj snazi…

4. Uložite u kancelarijski prostor: samo najbolje; i najskuplje. Počev od mermernih podova pa sve do dekoracije. Važno je „da se vidi„ kako vam dobro ide. Kako vam stvarno ide je već druga priča.

5. Budite prisutni na socijalnim mrežama. Objavljujte statuse, fotografije na kojima se vidi „koliko ste uspešni„, fotografije sa zimovanja, letovanja, ručka i ostalih obroka; iznosite poverljive informacije, detalje koje su vam klijenti poverili (po mogućstvu iz njihovog privatnog života), razotkrivajte ih javno – i ubrzo će otići.  

6. Budite arogantni. Kada ste u društvu, samo suzdržano, hladno i na distanci. Ne sklapajte nova poznanstva, ignorišite ljude koji vam se obraćaju, ako već morate da se upustite u razgovor sa njima, nipošto ne progovarajte o vašim uslugama i proizvodima, ne objašnjavajte ništa jer… Ako već ljudi sami ne mogu da shvate čime se bavite, čemu objašnjenja….

7. Učestvujte na svim kongresima, simpozijumima i okruglim stolovima – ali samo da biste se slikali za društvene mreže. Nipošto se ne povezujte sa drugim privrednicima jer vas to „spušta„ na niži nivo. Ako nekom trebate – nek dođe on kod vas. Ili još bolje, nek vas juri najmanje mesec dana… Posle slikanja idite kući da prebrojite lajkove.

8. Nipošto ne odgovarajte odmah na pozive, mejlove, zahteve i upite. Čak ni u toku istog dana. Čak ni iste nedelje. Najbolje je negde posle otprilike mesec dana. Kada vas potencijalni klijent već zaboravi i ode na drugo mesto. Odgovaranje na mejlove i ponude za saradnju u doglednom roku bi značilo da ste slobodni i voljni za rad. A kada je neko slobodan, to automatski znači da nema puno posla. Kao što sledi, javljanje na telefon i odgovaranje na mejlove narušava ugled vaše firme. Nemojte to raditi. Izigravajte „zaposlenog„ biznismena koji nema vremena čak ni da odgovori na jedan mejl; čak ni posle mesec dana… Tako ćete ostaviti utisak uspešnog, ozbiljnog i pouzdanog poslovnog čoveka.   

9. Ne pratite šta radi konkurencija. Ne informišite se. Ne čitajte relevantne naučne časopise. Ne ulažite u istraživanje tržišta; u laboratorijske analize; u ispitivanje proizvoda. Zamenite znanje za samopouzdanje. Istupajte odlučno, nepokolebljivo i ne mešajte se sa tamo nekom masom koja ide na kvalifikacije i seminare. Vi nosajte skupocenu akt tašnu levo desno; pa šta ako je prazna…. Glavno je da se vidi.  

10. Ne reklamirajte se. Najveće svetske kompanije ulažu i do 70% svojih prihoda u reklamu; ali pošto svi već znaju za vas a i proizvod govori „sam za sebe„, reklama vam ne treba.

11. Spavajte na lovorikama. Kad vas neko pohvali (obično mama), uživajte u osećaju ponosa i uspeha. Razbaškarite se. I nemojte raditi – ništa (znači nastavite kao i do sada). Mami ste dovoljno uspešni zato što ste lepi i pametni. Ako imate ljubavnicu – i njoj ste dovoljno lepi i pametni – sve dok je sponzorišete.

12. Zaposlite sve svoje rođake, kumove, prijatelje… A i onu sestričinu što je završila tromesečni kurs za šivenje. Pa šta ako se bavite računarima. Već će se oni nekako snaći. Pa šta ako niko od njih nema pojma o računarima? Sestričinu – šnajderku stavite na prijemno odeljenje, da sedi za pultom i odgovara na pitanja (ne)zadovoljnih mušterija. Kum može za generalnog menadžera a najbolji ortak u magacin da organizuje otpremanje robe. Oduvek je kasnio, još iz osnovne škole, no dobro… Nek mušterije čekaju.  

13. Ne zaboravite ljubavnicu! Plavuša je, ima duge noge, šta će joj radno iskustvo i tamo neke diplome. Ne zaboravite da je redovno izvodite na (poslovne) večere, da joj kupujete poklone, da je vodite na (poslovna) putovanja i da je smeštate da sedi pored vas na (poslovnim) sastancima. To doprinosi vašem imidžu „ozbiljnog„ privrednika. U kriznim situacijama, možete uvek od nje zatražiti stručno mišljenje i savet. Koliko košta njeno „savetovanje„ na godišnjem nivou – i koliko je to skup „statusni simbol„ je jedno pitanje koje će vas stići dosta kasnije u životu…

14. Budite grubi prema zaposlenima: vokabular je jako važan (psovke, masni vicevi, omalovažavanje…); isplate moraju biti neredovne; uvek im zakinite deo plate; ljubavnicu uposlite da se šeta među zaposlenima i pokazuje novu bundu; nek radnici znaju gde im je mesto – u krajnjem slučaju, oni rade za vas, oni su stubovi vaše firme, od njih zavisi kvalitet VAŠEG proizvoda, pa zato, uzdrmajte te stubove, ići će vam u korist…

15. Uzmite kredit: za šta god! Za razvoj, za investicije, za nove tehnologije, za proizvodni pogon, za letovanje, za zimovanje, za novogodišnje praznike, za šoping… Ili još bolje, uzmite više kredita odjednom! Verovatno ćete ih doživotno otplaćivati (ako vam u međuvremenu ne zaplene imovinu).

16. Ne plaćajte porez i dadžbine. Pustite da se kamate nagomilaju. Stići će vam sve odjednom – zajedno sa kamatom i kamatom na kamatu plus kazna od države.

17. Ignorišite dobronamerne savete prijatelja, porodice (supruge možda?), njihove potrebe i njihovu zabrinutost. Vi i samo vi znate uvek najbolje; ah da, i ljubavnica. Sve njene „stručne„ savete, platite u novcu, u naturi – u poklonima, putovanjima, provodu, izgubljenom vremenu i propalim poslovima. Tako se vodi uspešan biznis! Iz kreveta, iz kafane, u noćnom klubu, na plaži, u provodu… Važno je da smo šik!

18.  Ostanite uvek vedrog duha: i pored svik poteškoća sa kojima se susrećete (i koje vam eto, život nameće), ne zaboravite da ostanete uvek nasmejani. Ponavljajte što češće ‚‚Ma opušteno‚‚. I pristupajte poslu nonšalantno. Jedan je život! Po mogućstvu, upišite se na seminar pozitivnog razmišljanja; mantrajte da u svemu ima nečeg dobrog; da ste srećni; da ste uspešni; da ste najbolji. Dopingujte Ego svakodnevno i udaljavajte se od realne slike stvari.

19. Okrivite druge – kad god vam se za to ukaže prilika: sistem, situaciju, državu, druge ljude, zavist, ljubomoru, negativnu energiju, urok, crnu magiju, belu magiju i sve šamane ovoga sveta.

20. Dvadeseti korak je… Nema ga… Ništavilo; samouništenje; propast; dugovi; zaplena imovine; osvešćenje možda? Određivanje prioriteta, bolje rukovanje novcem, lepše ophođenje, odgovorno ponašanje, postavljanje biznisa na stabilne osnove – čak i kada to znači težak rad, štednja, odricanje…  

…i put ka sebi i novi početak.

Tekst je inspirisan istinitim događajima i zasnovan je na razmišljanju i ponašanju pojedinih (sad već bivših) ‚‚privrednika‚‚ koje sam imala ‚‚čast‚‚ da upoznam.

Idee, Plan, Plan B, Alterrnative, Option

You Might Also Like